Czyszczenie laserowe vs piaskowanie

Dlaczego wybrać czyszczenie laserem zamiast piaskowania?

W ostatnim czasie rośnie zapotrzebowanie na nowe rozwiązania podnoszące jakość czyszczenia powierzchni. Mamy na myśli nie tylko efekt końcowy, ale również przebieg samego procesu. Niezależnie od tego, czy mówimy o czyszczeniu przemysłowym, komercyjnym, czy z branży zabytków, aktualnie wywierany jest bardzo duży nacisk na poszukiwanie nowych, efektywnych technologii. Wiele obecnie dostępnych na rynku rozwiązań nie spełnia oczekiwań klientów.

Najpopularniejsza metoda, czyli piaskowanie, między innymi ze względu na swoją pracochłonność, inwazyjność, czy problematykę zastosowania w procesach przemysłowych, jest w wielu przypadkach niemożliwa do wykorzystania. Ponadto aktualne przepisy unijne w dużym stopniu ograniczają stosowanie tej technologii.

Alternatywną metodą dla piaskowania jest czyszczenie laserem ,które zyskuje coraz większe uznanie i dynamicznie rozwija się jego zastosowanie w skali globalnej. Zastąpienie piaskowania laserem czyszczącym jest nieuniknione, ponieważ ilość korzyści stosowania lasera jest ogromna.

Impuls lasera jest wystarczająco mocny, aby oczyścić stary metal z rdzy i farby, a jednocześnie usuwanie powłok odbywa się przez odparowanie nie wpływając na obrabianą powierzchnię, tym samym zapobiegając uszkodzeniom. Stosując ablacyjne czyszczenie laserowe, nie tylko pozbędziemy się starych powłok, ale możemy rozwijać powierzchnię, polerować, zmieniać przyczepność. Materiał po oczyszczeniu laserem z rdzy, czy farby będzie już przygotowany do położenia nowych powłok.

Przewaga czyszczenia laserem nad piaskowaniem

Na rynku zarówno polskim, jak i zagranicznym funkcjonuje bardzo duża liczba przedsiębiorstw, które oferują piaskowanie jako rozwiązanie dla firm i osób prywatnych, chcących usunąć farby i stare powłoki. Poniżej przedstawimy zalety naszej technologii w porównaniu z bardziej tradycyjnymi sposobami, które wskażą dlaczego laserowe czyszczenie jest lepsze od czyszczenia piaskiem.

Bezpieczeństwo

Zaawansowane rdzewienie zwykle narusza integralność strukturalną materiału. Proces tworzenia rdzy, kiedy się już zacznie, nigdy się nie zatrzymuje. Mimo, że nie potrzeba więcej niż odrobina wody, tlenu i metalowej powierzchni, aby stymulować jej powstawanie, to jeszcze nie wymyślono niczego, co by mogło to zjawisko zatrzymać. Problem uwydatnia się w przypadku materiałów wrażliwych, które wymagają okresowych zabiegów usuwania rdzy oraz różnych jej pozostałości. Nikt nie chce poddawać ich procesowi, który może odkształcić, a nawet spowodować dziury w powierzchni. W takim przypadku, alternatywna metoda w postaci użycia lasera do usuwania rdzy staje się szczególnie atrakcyjna. Ta opcja pozwala niezawodnie usuwać ślady starych powłok i farb, ale bez ryzyka uszkodzenia, nawet najbardziej wrażliwej powierzchni. Dodatkową zaletą jest „czystość” procesu oraz brak potrzeby zabezpieczania miejsca pracy przed niepożądanymi drobinkami piasku. W rezultacie możemy uzyskać wszystkie zalety piaskowania, bez ryzyka uszkodzeń, przy jednoczesnym zachowaniu czystości w miejscu pracy.

Laser do usuwania rdzy – przykład wykorzystania

Brak zbędnych materiałów

Gwarancja bezpiecznego czyszczenia laserem jest możliwa dzięki temu, że na czyszczoną powierzchnię nie będą nanoszone żadne dodatkowe media ścierne.

W przypadku piaskowania - wysokociśnieniowa dysza urządzenia wyrzuca małe ziarna na powierzchnię, która ściera powłokę lub farbę. Ziarna te, oczywiście są również odpowiedzialne za wyżej wymienione uszkodzenia.

A jak wygląda to w przypadku lasera? Podczas czyszczenia przy użyciu lasera nie mamy ścierniwa. Zależnie od dobranych parametrów pokrywamy materiał seriami impulsów światła o odpowiednio dobranej do materiału mocy oraz energii. Ostatecznie dostajemy bezpieczniejszy, bardziej usprawniony oraz wysoce powtarzalny proces.

Ekologia

Troska o środowisko jest naturalną ludzką skłonnością. W przypadku czyszczenia powstający odpad jest w stanie gazowym, tym samym bardzo łatwy do odciągnięcia i odseparowania. Laserowe usuwanie farby z powierzchni materiału nie przyczynia się do niczego, co mogłoby zaszkodzić naszemu środowisku. Ponadto nie musimy ponosić kosztów za potencjalną utylizację pozostałości farby, starych elementów lub odpadów chemicznych. Są to niezmierne korzyści dla wszystkich zaangażowanych stron.

Piaskowanie laserem przy wykorzystaniu zjawiska ablacji laserowe

Urządzenia produkowane przez firmę Flaser działają dzięki procesowi jakim jest ablacja laserowa. Laser jest wystarczająco jasny i skupiony na tyle, że wszystko, co absorbuje światło, zostanie podgrzane, a powłoka odparowuje. Nie potrzeba żadnych dodatkowych materiałów, innych niż sam sprzęt. Są to ogromne korzyści dla środowiska, które należy wziąć pod uwagę. Do prawidłowego działania nie ma potrzeby używania żadnych chemikaliów ani dodatkowych czynników. Oznacza to, że nie będzie już odpadów wtórnych, które trzeba by utylizować. Gdy laser wykona swoje zadanie, urządzenie można po prostu odłożyć do następnego użycia.

Precyzja, uniwersalność oraz powtarzalność procesu

Piaskowanie może być technologią precyzyjną, nie będziemy temu zaprzeczać. Jednak ta tradycyjna metoda przegrywa z potencjałem, jaki oferuje laser. Operator może skupić się na bardzo specyficznych obszarach, co pozwoli nam zagwarantować, że wpłynie to tylko na te fragmenty metalu, które chcemy oczyścić.

Czyszczenie lasera. Laser światłowodowy wykorzystujący ablację laserową

Sterowanie urządzeniami firmy Flaser odbywa się w czasie rzeczywistym, co oznacza, że można je łatwo dostosować w razie potrzeby. Automatyzacja procesu również nie przysporzy nam trudności. Dzięki laserowemu czyszczeniu, mamy kontrolę nawet nad głębokością ablacji. Możemy precyzyjnie usunąć problematyczną powłokę na wiele sposobów, w dokładnie określonych obszarach, które tego potrzebują, bez wpływu na pozostałe, które tego nie wymagają.

Niskie koszty utrzymania, duża wydajność

Przy wysokich cenach prądu, wody, czy sprężonego powietrza, niskie koszty eksploatacyjne są kluczowe dla każdego, kto rozważa zakup takiego urządzenia lub skorzystania z usług oferowanych przez firmę Flaser. Z tego też powodu bardzo istotne jest, że laser do prawidłowego działania nie wymaga żadnych materiałów zewnętrznych, dzięki czemu koszty w zakresie konserwacji oraz eksploatacji są bardzo niskie.

Gdzie można wykorzystać laser?

Czyszczenie rdzy laserem jest tylko jednym z zastosowań. Dzięki swoim zaletom ta technologia świetnie sprawdza się przy czyszczeniu form wtryskowych, piaskowców, cegły, wszelkiego rodzaju zabytkowych detali, czy usuwaniu farby. Laser usuwa selektywnie różnego rodzaju powłoki warstwa po warstwie. Można nim rozwijać powierzchnię, polerować oraz obrabiać nie tylko metalowe detale, ale również kompozyty, papier oraz wiele innych materiałów.

W zależności od potrzeb piaskowanie nadal może być realną alternatywą dla czyszczenia laserowego. Dlatego, aby zrozumieć, która metoda może być dla Was najlepsza, warto nawiązać kontakt z profesjonalistami. Zaoferują swoją wiedzę i dadzą rzetelne odpowiedzi na wszystkie pytania, dzięki czemu dowiecie się więcej o tej technologii oraz o tym, jak ją wykorzystać.